Prosize kapsule

Top 10: Legendarni momenti Evropskih prvenstava u fudbalu

Evropsko Prvenstvo u Poljskoj i Ukrajini će u narednih mesec dana zaokupiti pažnju svih ljubitelja fudbala. Podsećamo se nekih čuvenih momenata iz istorije najvažnijeg fudbalskog takmičenja na Starom Kontinentu.

Polufinale 1960: Jugoslavija – Francuska 5:4

Te davne 1960. je sve počelo. Francuska je bila domaćin prvog „Kupa Nacija“, kako se takmičenje tada zvalo. Na završnom turniru učestvovale su četiri ekipe, a u polufinalu u Parizu, na Parku Prinčeva pred 26.000 ljudi, odigran je meč za pamćenje. Reprezentacija velike Jugoslavije povela je golom Galića u 11. minutu, a Francuzi su uspeli da preokrenu, i već početkom drugog poluvremena vodili su sa 3:1. Žanetić je tada smanjio na 3:2, da bi domaćin ponovo poveo, sa 4:2. Ali onda je usledila furiozna završnica Jugoslovena, i od 75. do 79. minuta postignuta su čak tri gola, i obezbeđen plasman u finale.

Polufinale 1984: Francuska – Portugal 3:2 i najluđi produžeci ikada

Samo 24 godine nakon što su bili domaćini prvog turnira, Francuzi su ponovo ugostili najbolje timove na kontinentu. Ovoga puta, igralo je osam reprezentacija podeljenih u dve grupe, a na stadionu „Velodrom“ u Marseju, protivnik Galskih Petlova bio je Portugal.

Još jedna prilika da se pred domaćom publikom osvoji titula. Rezultat u regularnom delu utakmice bio je 1:1 da bi Portugalci poveli u 98. minutu golom Žordaoa. Tada je izgledalo da će se ponoviti 1960. ali u poslednjih pet minuta se desilo čudo. Domerg u 115. i Platini u 119. postigli su golove za finale i meč  sa Španijom, u kome će Francuska slaviti i stići do prve titule.

Finale 1976: Češka – Nemačka, sudar titana i Panenkin epski gol iz penala

Završni turnir 1976. održao se u Jugoslaviji, a na stadionu Crvene Zvezde, Marakani, igrali su aktuelni svetski i evropski šampion Nemačka, i odlična reprezentacija Češke. Kada su Česi u 25. minutu poveli sa 2:0, svi su ih već videli kao nove šampione, zaboravivši da su na drugoj strani Nemci, koji se nikada ne predaju. Već u 28. minutu smanjili su na 2:1, da bi golom u 89. minutu izborili produžetke.

Međutim, u dodatnih pola sata nije bilo golova, tako da se pristupilo izvođenju jedanaesteraca. Prvi put u istoriji Evropskih Prvenstava, šampiona su odlučivali penali. Prvih sedam su uspešno izvedeni, da bi Uli Henes promašio četvrti šut za Nemce, i kumovao njihovom konačnom porazu. Odlučujući penal za Čehe izveo je Panenka, i to na kakav način: Plasirao je loptu posred gola, i ispisao stranice fudbalske istorije svojom majstorijom. I dan danas se njegovo ime koristi kao sinonim za ovakav način izvođenja jedanaesteraca.

Polufinale 1992: Holandija – Danska

Još jedan dramatičan meč koji će se dugo prepričavati. Na Evropsko Prvenstvo u Švedskoj 1992. Danci su došli kao „Laki luzeri“, tj kao zamena za reprezentaciju Jugoslavije koja je diskvalifikovana sa turnira zbog ekonomskih sankcija. I tako su, ni krivi ni dužni, Skandinavci postali prvaci Evrope. Na putu do čudesne titule, u polufinalu im je stajao aktuelni Evropski šampion, premoćna reprezentacija Holandije.

Hrabro su se borili reprezentativci Danske sa favorizovanim protivnikom, dva puta vodili, ali su Lale uspele da se spasu golom Rajkarda u 86. minutu, tako da je rezultat bio 2:2. U produžecima bez golova, na red dolaze penali. Danci pogađaju svih pet,  Van Basten promašuje jedini za Holanđane, i Šmajhel i društvo su u finalu gde će pobediti i prvake sveta Nemce i postati fudbalski heroji godine, a možda čak i veka.

Polufinale 1996: Engleska – Nemačka i najdramatičnija penal serija ikada

Te 1996. Englezi su bili domačini najprestižnije evropske smotre fudbala, i to tačno 30 godina nakon što su na svom tlu, postali prvaci sveta. Tada su u finalu savladali upravo Nemce, i to jednim vrlo kontroverznim, da ne kažemo fantomskim golom. Sada su želeli da po prvi put postanu najbolji u Evropi, a gde ćeš boljeg načina nego pred svojom publikom. 26. Juna u Londonu na stadionu Vembli, pred 76.000 ljudi, susreli su se stari rivali. Već u 3. minutu Širer je doveo Gordi Albion u vođstvo, ali je Kunc u 16. postavio konačan rezultat koji se od tada nije menjao, pa su na red došli penali.

A onda je usledila drama: Širer, Plat, Pirs, Gaskojn, Šeringem pogađaju za Engleze, Hesler, Štrunc, Rojter, Cige, Kunc za Nemce. Rezultat je 5:5, živci popuštaju. Na red kod Engleza dolazi Saudgejt, ali Kepke brani, Meler pogađa za Nemce, i Panceri su u finalu, Engleska tuguje, Saudgejt postaje tragičar svoje zemlje! To može samo fudbal.

Finale 2000: Francuska – Italija i zlatni gol Trezegea za drugu titulu Francuza

Dva puta je šampiona Evrope odlučio takozvani zlatni gol koji se više ne praktikuje u fudbalu. Prvi put bilo je to 1996. kada su malopre pomenuti Nemci stigli do titule golom Birofa protiv Čeha, a drugi put to se desilo četiri godine kasnije u dramatičnom finalu u Roterdamu. Francuzi su došli u Belgiju i Holandiju sa ciljem da postanu tek druga reprezentacija koja je objedinila titule evropskog i svetskog šampiona (prvi put Nemci 1972. i 1974).

Italijani su bili prijatno iznenađenje turnira, a finalni meč je bio repriza četvrtfinala sa Svetskog Prvenstva 1998. kada su Francuzi prošli na penale, a kasnije postali i prvaci sveta. Delvekio je doveo Azure u vođstvo u 55. minutu, i činilo se da će to biti kraj Francuskih snova. Ali tako nije mislio Silvan Viltor, koji je u bukvalno poslednjim sekundama meča u 95. ugurao loptu u mrežu ispod Toldove ruke i odveo meč u produžetke. Dotučeni Italijani nisu imali snage, a rezervista David Trezege je u 103. minutu postigao gol za opšte slavlje Petlova, i tugu tragičnih Italijana.

Ovo ni Hičkok ne bi režirao: Jugoslavija – Španija 3:4 2000.

Te 2000. godine mečeve reprezentacije Jugoslavije niste mogli da pratite bez pomoći lekova za smirenje. Prvo onaj epski preokret protiv Slovenaca od 0:3 do 3:3, i taman kad smo mislili da ne može dramatičnije, došao je meč sa Špancima u poslednjem kolu grupe, koji je u mnogim top listama proglašen za najbolji svih vremena.

Tri puta vodili Plavi, Španci tri puta stizali, i na kraju postigli gol u 96. minutu za pobedu od 4:3. Oba tima prošla dalje, ali Jugosloveni bolje da nisu, jer je usledio sraman poraz od Holanđana sa 6:1. Ali ostaje taj neverovatni meč sa Špancima da o njemu pričamo svojoj deci i unucima.

Put Turaka do polufinala 2008.

Ono što su Turci uradili na Evropskom Prvenstvu  2008. ne može stati u jedan momenat, pa se mora ispričati cela priča o tome. Da bi prošli grupu, u poslednjem kolu im je bila potrebna pobeda nad direktnim rivalima Česima. Ali kada je Plašil doveo Čehe u vođstvo od 2:0 u 62. minutu sve je izgledalo kao nemoguća misija. Tako nisu mislili Turci: Prvi je Arda smanjio u 75. minutu, da bi Nihat golovima u 87. i 89. doneo preokret i pravi delirijum u svojoj zemlji. Mislili ste da je ovo bila najveća ludnica? Greška. Najbolje tek sledi: U četvrtfinalu protivnik Hrvatska, pri rezultatu 0:0 u 119. minutu golman Rustu pravi katastrofalnu grešku, i Hrvati već slave prolazak u polufinale.

Ostalo je samo vremena da se lopta izvede sa centra. Ali toliko je bilo dovoljno ludim Turcima da postignu gol, strelac Semih. Odlazimo u penal seriju. Kod Hrvata maše Modrić, Rakitić i Petrić, ekstazirani Turci pogađaju sva tri penala i odlaze u polufinale, gde će sa Nemcima odigrati još jedan LUDAČKI meč. Bilo je 3:2, a u poslednjih deset minuta postignuta su čak tri gola. Na kraju je Lam odveo Nemce u finale golom u 90. minutu.

Polufinale 2004: Gol Delasa u 105. minutu za delirijum Grka

Najveća senzacija u istoriji Evropskih Prvenstava svakako se dogodila 2004. u Portugalu kada je Grčka, zemlja koja je pre toga samo jednom igrala na završnom turniru, postala prvak Evrope. Tri pobede od 1:0 u eliminacionoj rudni protiv Francuske, Češke i na kraju domaćina Portugala u finalu, bile su dovoljne za ostvarenje sna. Najluđi momenat dogodio se u polufinalu: rezultat protiv Čeha bio je 0:0 u 105. minutu, a bilo je dovoljno vremena da se izvede još samo jedan korner pre kraja prvog produžetka.

I onda je usledio Delasov gol  glavom za neveru Čeha. Grci su prošli dalje zahvaljujući pravilu srebrnog gola, kasnije savladali Portugal golom Haristeasa, takođe glavom iz kornera, i popeli se na evropski vrh.

Finale 1988: Nestvaran volej Van Bastena za titulu Holanđana

Holanđani su tri puta poraženi u finalima Svetskih Prvenstava, a jedina titula osvojena je u Nemačkoj na Evropskom Prvenstvu 1988. Protivnik u finalu je bio uvek nezgodni Sovjetski Savez. Priv gol za Lale postigao je Gulit u 32. da bi se u 54. minutu desila prava magija: Iz gotovo mrtvog ugla, čuveni Marko Van Basten je zahvatio loptu na volej i postigao jedan od najlepših golova ikada. Najsjanjiji momenat u istoriji Evropskih Prvenstava u fudbalu. Bar po našem skromnom mišljenju.